user_mobilelogo

 

Pantone to jeden z najbardziej znanych (i uniwersalnych, ale o tym kiedy indziej) wzorników kolorystycznych. Ale także instytucja profetyczna, któray z około miesięcznym wyprzedzeniem ogłasza Kolor Roku: Pantone Color Of The Year. W roku 2019 jest to Living Coral (Pantone 16-1546). Hipnotyzujący, energetyczny łup z podwodnego świata, oddający ducha naszych czasów. Przynajmniej taka jest zamysł kolorystycznego jury

 

Pantone Living Coral Moodboard
Źródło: Instytut Pantone


Zacznijmy jednak początku. Jak to się stało, że każdy projektant zna Kolor Roku Pantone, chociaż już niekoniecznie przytoczy Kolor Roku wg kolejnych potentatów runku farb i barwników?  Czym, u licha, jest Pantone? Uchylmy rąbka tajemnicy i przenieśmy się w przeszłość.Pantone –  rzut oka na historię


Instytut Pantone został powołany do życia w roku 1986, a więc wcale nie w zamierzchłej przeszłości. Od początku Instytut zrzeszał grono uznanych specjalistów od projektowania koloru. Eksperci-koloryści działali w najróżniejszych branżach, od przemysłu tekstylnego, po projektowanie inżynieryjne, mając rozeznanie w trendach kolorystycznych stosunkowo szerokiego obszaru rynku.

Od zarania działalności Intytut Pantone prowadził szeroko zakrojone badania dotyczące trendów kolorystycznych. Badania miały swoje ekonomiczne uzasadnienie - Instytut udzielał konsultacji kolorystycznych projektantom, biznesmenom oraz wszelkim osobom, dla których oddziaływanie koloru na człowieka było faktem, a nie szarlatanerią.

Porady dotyczące projektowania koloru musiały być trafione w punkt. Co nie jest proste, biorąc pod uwagę, że dobór kolorystyki następuje na ogół w początkowej fazie projektowania. Faza wejścia nowego produktu na rynek (lub ukończenia projektu) mogła być natomiast odroczona w czasie o kilka, lub nawet kilkanaście miesięcy. Pantone starał się więc przewidywać trendy kolorystyczne z wyprzedzeniem. Brzmi jak wróżenie z fusów albo kreowanie rzeczywistości? Leatrice Eiseman, Executive Director w Pantone Color Institute wielokrotnie udowadniała w swoich wywiadach, że działalność instytutu opiera się na pewniejszych podstawach, niż stawianie tarota.

Prognoza koloru wg Pantone

Wg słów dyrektor Eiseman, przewidywanie trendów kolorystycznych jest po prostu jak łączenie kropek, czyli analityczna i rozumowa droga po wyraźnych śladach. Jeśli uznamy, że kolor jest formą języka, a język odzwierciedla przemiany zachodzące w kulturze, wystarczy przeanalizować toczące się na świecie procesy i wyciągnąć wnioski z obserwacji.

To właśnie wyciąganie wniosków na temat ewolucji języka barw jest domeną Instytutu Pantone. Metodologia Instytutu zakłada wyławianie najbardziej wyrazistych tendencji pojawiających się w świecie designu. Następnie tendencje te są  analizowane pod kątem przydatności dla przemysłu. Oraz konfrontowane z aktualnym krajobrazem kulturowym.

Analizowane są produkcje filmowe wchodzące właśnie na ekrany, przemysł turystyczny wraz ze swoimi najpopularniejszymi destynacjami, zjawiska popkultury, modne style życia, rynek mody, sztuki i designu. Ale także sytuacja społeczno-ekonomiczna na świecie oraz problemy, z którymi borykamy się na co dzień.

Wynikiem analizy jest wydestylowanie przez Instytut Pantone zestawienia najaktualniejszych trendów, a także stworzenie spójnej opowieści wizualnej. Opowieść ta ma odzwierciedlać w możliwie trafnym stopniu obecną rzeczywistość, oraz nawiązywać do aktualnych potrzeb ludzi na całym świecie... za pomocą koloru. Można pomyśleć, że to wielka generalizacja i uproszczenie. Ale jednak – wizualna opowieść oraz jej kod kolorystyczny będą stanowiły źródło inspiracji dla rozmaitych obszarów designu.


Kolor kluczem do sukcesu

Wg Instytutu Pantone kolor odpowiada za decyzje zakupowe konsumentów nawet w 85%. Odpowiedni dobór kolorystyki opakowania w znacznym stopniu może więc wpłynąć na to, czy nasz produkt sprzeda się, czy też pozostanie na sklepowej półce.

Co to z kolei znaczy – "odpowiedni dobór kolorystyki"? No właśnie. Zgodny z aktualnymi trendami i nastrojami. Odkrycie owych trendów, nastrojów oraz  humorów, a następnie przełożenie ich na język barw, to przecież rdzeń działalności Instytutu. Z kolorystycznego know how tej działalności korzysta następnie cała rzesza designerów. Architektów, grafików, aranżerów wnętrz, oświetleniowców, project menagerów, projektantów stron... itd.

A Ty? Kiedy po raz pierwszy zetknąłeś się ze słowem "Pantone"?

        Pomagamy Inwestorom zdjąć strachy z głowy i urzeczywistnić marzenia o dobrym miejscu do życia.

        To piękne marzenia. Czasami o ogniu trzaskającym w palenisku, czasami o miękkości zagłówka, o który oprzemy się z książką, czasami o ciepłej wodzie w wannie z widokiem na las. To marzenia o przestrzeni do śmiechu, do ćwiczeń, do komfortowej pracy, do wytchnienia, do przyjmowania gości i tańców na świeżym powietrzu. Czasami to marzenia o wnętrzach pełnych zieleni. Czasami - o przestrzeni oczyszczonej z wszelkich ozdób. Dla każdego z nas marzenia o domu znaczą coś innego. A my staramy się ze wszystkich sił, żeby te marzenia odkryć i  zrealizować.

       Projektowanie może być zarówno przyjemne, jak i ekscytujące - w końcu to budowane tła dla przyszłego życia! - o ile tylko przebiega w atmosferze spokoju, skupienia i uważności. Projektowanie z nami to proces, który pozwoli Ci na kontrolę budżetu w zgodzie z harmonogramem. Puścimy wodze fantazji, ale bez odrealnienia kosztorysu. Zaufaj nam - Twój dom to Twoje marzenie, a dla nas pole do realizowania pasji, która trwa już ponad 10 lat.

refinat-design-etapy-powstawania-projektu-wnętrz

Projekt funkcjonalny wnętrza - aranżacja

aranżacja

FUNKCJONALNA

View more

Zaczynamy od wywiadu. Sprawdzamy potrzeby przyszłych Lokatorów i szukamy optymalnego układu wnętrza. Wydzielamy pomieszczenia, przesuwamy ściany, gniazda i wod-kany.

Projekt koncepcyjny wnętrza

Koncepcyjny

PROJEKT

View more

Budujemy model 3D i tworzymy wizualizacje. Konkretyzujemy materiały wykończeniowe, meble, dodatki. Wnętrza nabierają kształtów i kolorów.

Projekt wykonawczy wnętrza - dokumentacja techniczna

Wykonawczy

PROJEKT

View more

Czas na przygotowanie kompletu dokumentacji technicznej dla Wykonawców. Rozrysowujemy meble i zabudowy meblowe, detale wykończeniowe - wszystko, co potrzebne, żeby zrealizować projekt i uniknąć pytań na budowie :)