Różne oblicza kuchni
Kuchnia może spełniać funkcję wyłącznie użytkową, jak ma to miejsce w przypadku zaplecza restauracyjnego. Jednak zabudowa kuchenna może także pełnić rolę ale reprezentacyjną, stając się mocnym punktem wystroju wnętrza - jak w przypadku kuchni połączonej z salonem. Taka „salonowa kuchnia”, nie oddzielona ścianami od pokoju dziennego, nazywa się aneksem kuchennym.
Ciekawostka:
jednym z ciekawszych trendów ostatnich lat jest upodabnianie zabudowy kuchennej do mebli znajdujących się w reszcie pokoju. Sprzęty kuchenne, zlewozmywak z baterią itp. są starannie ukrywane. Tak potraktowana kuchnia zachowuje się jak kameleon. Jest, ale jej nie ma.
Kuchnia – element pierwszej porzeby
We wszystkich wypadkach warto pochylić się nad tematem kuchni na dłuższą chwilę. Ponieważ jedzenie jest przyjemnością wspólną wszystkim ludziom, kuchnia zawsze będzie istotnym składnikiem projektu. Nawet osoby preferujące stołowanie się na mieście, w sytuacjach awaryjnych będą jej potrzebowały. Bo czy humanitarna jest wędrówka do baru mlecznego w krytycznym stadium grypy? :)
O tym, jak wygodna jest własna kuchnia z pewnością zaświadczą również Inwestorzy, którzy kuchnię przebudowywali. Jeśli mieliście możliwość przeprowadzenia się na czas remontu do lokum tymczasowego – Wasze szczęście. Niestety ci, którzy przebudowę obserwowali z wnętrza domu, przyznają prawdopodobnie, że tych kilka dni, podczas których działają stolarze, a nie działa zlew, mogą wywołać solidną frustrację.
Gdzie jest wówczas lodówka, gdzie toster do przygotowania śniadaniowych grzanek? Przestrzeń kuchenna jest niezbędna w każdym mieszkaniu. Nawet jeśli decydujesz się na posiłki pudełkowe, dostarczane każdego ranka pod drzwi. Nawet jeśli gotowanie w miejscu zamieszkania ograniczasz do minimum… Warto mieć kuchnię. Bo co, jeśli pewnego deszczowego wieczora najdzie nas ochota na upieczenie najulubieńszego ciacha, albo za progiem zjawi się zgłodniały przyjaciel?
Bez kuchni na pewno dałoby się przeżyć. Pytanie tylko, czy to życie byłoby równie smakowite i... wygodne?
Wygoda przede wszystkim
Kuchnia musi być przemyślana pod kątem wygody użytkowania. Poza praktycznymi aspektami może jednak pełnić również funkcję dekoracyjną. Bogactwo materiałów i form możliwych do zastosowania w zabudowie kuchennej jest tak wielkie, że stwarza prawdziwe pole do popisu dla projektantów.
Projektowanie kuchni jest jedną ze specjalności naszego zespołu. Jako architektki rozpoczynałyśmy naszą działalność projektową właśnie od zabudów meblowych. Przyczyniłyśmy się do powstania dziesiątek kuchni na indywidualne zamówienie, czyli tzw. „kuchni na wymiar”. Czasami były to kuchnie realizowane przez fabryki mebli, czasami zabudowy dopieszczane przez mistrzów stolarstwa z bardzo nietypowych materiałów.
Pomogłyśmy skomponować niedającą się już dokładnie przeliczyć ilość kuchni w systemach modułowych (wbrew pozorom kuchnie modułowe to nie jest wyłącznie specjalność IKEA, ale ten temat rozwiniemy nieco później).
W serii artykułów z cyklu Ekstremalnie funkcjonalnie – KUCHNIA postaramy się uporządkować nieco wiadomości ze świata projektowania kuchni. Udowodnimy, że istnieją kuchnie inne niż białe, w wysokim połysku, z uchwytami frezowanymi, i że niekoniecznie warto podążać wiernie za trendami (chociaż akurat niesłabnąca od kilku lat popularność białych frontów wcale nas nie dziwi!). A jeśli uznasz, że samodzielne zaprojektowanie tego wdzięcznego pomieszczenia może stworzyć pewne trudności, polecamy się, ponieważ projektować kuchnie bardzo lubimy.
W takim przypadku zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Ciekawostka:
Czy wiesz, że przeciętnie zmieniamy meble w kuchni co 15 - 20 lat? Najczęściej powodem nie są wcale zniszczone fronty czy rozpadający się blat. Fachowo wykonana zabudowa kuchenna spokojnie wytrzyma dłuższy czas. Z reguły przyczyną remontu w kuchni jest... wizualne znudzenie!