Gabinet rehabilitacji - projekt wnętrza

Łazienka przy gabinecie rehabilitacji

Gabinet masażu & rehabilitacji;
Lokalizacja: Nasielsk k. Warszawy, woj. Mazowieckie;
proj. Izabella Ściubeł, & Urszula Marszałek;
2017.

Kilka słów o projekcie

 

Lawina pytań

Podczas projektowania Gabinetu zaczęłyśmy od rozmowy z Inwestorem. Kluczowe dla nas było dowiedzenie się, jakie funkcje ma spełniać przestrzeń. Jak działa gabinet rehabilitacji? Jakie akcesoria należy w nim przechowywać? Jakie czynności powinny umożliwiać meble i elementy wyposażenia? Czego potrzeba, żeby przeprowadzić udany zabieg rehabilitacyjny? Czym charakteryzuje się udany masaż?...

Zasypałyśmy Inwestora pytaniami. Ale było to kluczowe żeby zrozumieć, jakie wyzwania stawia przed nami projekt. Na tej podstawie mogłyśmy zaproponować podział funkcjonalny wnętrza. Otwarta przestrzeń = raj dla projektanta. Zero ograniczeń! Chciałyśmy jednak, żeby ograniczenia wyznaczyły względy funkcjonalne. Wydzieliłyśmy niewielkie pomieszczenie magazynowe, poza tym nie chciałyśmy jednak drastycznie dzielić wnętrza. W tym przypadku istotna była możliwość dopasowywania wnętrza do potrzeb konkretnego zabiegu i swobodne przestawianie mebli.

Z tego względu stół do masażu nie jest monolitem - to lekka, składana konstrukcja. W momencie, kiedy nie jest potrzebny, może zostać wsunięty pod blat zabudowy meblowej. Znika sprzed wzroku, jednocześnie podwajając przestrzeń potrzebną do przeprowadzania zabiegów ruchowych. Akcesoria do masażu przechowywane mogą być w zabudowie meblowej pod ścianą. Akcesoria do ćwiczeń chowają się w podręcznym magazynku.

Łazienka w dawnej kotłowni miała przede wszystkim nie stanowić wyzwania dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

 

Materiały nieoczywiste

Gabinet musiał spełniać określone standardy higieniczne. Ważne było, żeby dobrać materiały łatwe w czyszczeniu, antystatyczne oraz odporne na środki chemiczne, a także olejki i oliwki używane podczas zabiegów. Z tego względu znaczna część materiałów "naturalnych" w Gabinecie zastąpiona została przez imitacje. Zabudowę meblową pokrywają fronty z płyty laminowanej pokrytej drewnopodobnym dekorem, w podobnej technologii wykonane są również blaty. Podłogę pokrywają odporne na wodę panele winylowe. Gabinetowa umywalka ma szerokie, wygodne ranty, a także wgłębienie bez trudno dostępnych do czyszczenia zakamarków i baterię umywalkową włączaną bezdotykowo.

 

Kluczem jest klimat?

Z rozmów z Inwestorem dowiedziałyśmy się, jak ważnym elementem zabiegów rehabilitacyjnych jest atmosfera sprzyjająca odprężeniu i relaksacji.

Atmosferę buduje się na wielu płaszczyznach, np. poprzez odpowiednie zestawienie materiałów i oświetlenia. Stąd w projekcie znalazły się materiały o możliwie naturalnym wydźwięku, takie jak drewno (dokładnie: panele winylowe), czy ceramika. Wprowadziłyśmy również kafle ścienne o organicznym wzorze. Aby zrównoważyć natłok imitacji, zasugerowałyśmy wprowadzenia do wnętrza roślin oraz kamieni dekoracyjnych. 

Centralnie usytuowane przeszklenie wpuszcza do Gabinetu obfitą ilość naturalnego światła. Jest to światło miękkie, delikatne, ponieważ okna znajdują się po północnej stronie budynku. Niestety, nie sprzyjają tworzeniu kameralnej atmosfery. Z tego względu zaprojektowałyśmy system ażurowych paneli przesuwnych, które mają odgrodzić wnętrze w razie potrzeby. Oświetlenie jest rozproszone, główne skrzypce grają światła boczne i pośrednie, ukryte w suficie podwieszanym. Natężenie światła można modyfikować przy pomocy ściemniacza.

Podczas wielu zabiegów Pacjenci zamykają jednak oczy. To uświadomiło nam, jak ważne jest pozytywne oddziaływanie na pacjentów na poziomie innym, niż wizualny.

 

Włączamy zmysły

Na pozytywne odczucia użytkowników pracują również inne elementy wnętrza. Ciężko ująć je na wizualizacji - chodzi jednak o faktury, dźwięki i zapachy. Dobierałyśmy materiały tak, żeby jak najprzyjemniej działały na nasz zmysł dotyku. Chcąc podtrzymać odprężającą atmosferę po zamknięciu oczu, po konsultacji z Inwestorem rozszerzyłyśmy projekt o ukryty system nagłośnieniowy. Dodałyśmy także subtelną kaskadę wodną, której zadaniem jest... szumienie oraz roznoszenie woni. Jednocześnie wpływa na wzrok, słuch i zmysł powonienia.

        Pomagamy Inwestorom zdjąć strachy z głowy i urzeczywistnić marzenia o dobrym miejscu do życia.

        To piękne marzenia. Czasami o ogniu trzaskającym w palenisku, czasami o miękkości zagłówka, o który oprzemy się z książką, czasami o ciepłej wodzie w wannie z widokiem na las. To marzenia o przestrzeni do śmiechu, do ćwiczeń, do komfortowej pracy, do wytchnienia, do przyjmowania gości i tańców na świeżym powietrzu. Czasami to marzenia o wnętrzach pełnych zieleni. Czasami - o przestrzeni oczyszczonej z wszelkich ozdób. Dla każdego z nas marzenia o domu znaczą coś innego. A my staramy się ze wszystkich sił, żeby te marzenia odkryć i  zrealizować.

       Projektowanie może być zarówno przyjemne, jak i ekscytujące - w końcu to budowane tła dla przyszłego życia! - o ile tylko przebiega w atmosferze spokoju, skupienia i uważności. Projektowanie z nami to proces, który pozwoli Ci na kontrolę budżetu w zgodzie z harmonogramem. Puścimy wodze fantazji, ale bez odrealnienia kosztorysu. Zaufaj nam - Twój dom to Twoje marzenie, a dla nas pole do realizowania pasji, która trwa już ponad 10 lat.

refinat-design-etapy-powstawania-projektu-wnętrz

Projekt funkcjonalny wnętrza - aranżacja

aranżacja

FUNKCJONALNA

View more

Zaczynamy od wywiadu. Sprawdzamy potrzeby przyszłych Lokatorów i szukamy optymalnego układu wnętrza. Wydzielamy pomieszczenia, przesuwamy ściany, gniazda i wod-kany.

Projekt koncepcyjny wnętrza

Koncepcyjny

PROJEKT

View more

Budujemy model 3D i tworzymy wizualizacje. Konkretyzujemy materiały wykończeniowe, meble, dodatki. Wnętrza nabierają kształtów i kolorów.

Projekt wykonawczy wnętrza - dokumentacja techniczna

Wykonawczy

PROJEKT

View more

Czas na przygotowanie kompletu dokumentacji technicznej dla Wykonawców. Rozrysowujemy meble i zabudowy meblowe, detale wykończeniowe - wszystko, co potrzebne, żeby zrealizować projekt i uniknąć pytań na budowie :)