Gabinet rehabilitacji - projekt wnętrza

Łazienka przy gabinecie rehabilitacji

Gabinet masażu & rehabilitacji;
Lokalizacja: Nasielsk k. Warszawy, woj. Mazowieckie;
proj. Izabella Ściubeł, & Urszula Marszałek;
2017.

Kilka słów o projekcie

 

Lawina pytań

Podczas projektowania Gabinetu zaczęłyśmy od rozmowy z Inwestorem. Kluczowe dla nas było dowiedzenie się, jakie funkcje ma spełniać przestrzeń. Jak działa gabinet rehabilitacji? Jakie akcesoria należy w nim przechowywać? Jakie czynności powinny umożliwiać meble i elementy wyposażenia? Czego potrzeba, żeby przeprowadzić udany zabieg rehabilitacyjny? Czym charakteryzuje się udany masaż?...

Zasypałyśmy Inwestora pytaniami. Ale było to kluczowe żeby zrozumieć, jakie wyzwania stawia przed nami projekt. Na tej podstawie mogłyśmy zaproponować podział funkcjonalny wnętrza. Otwarta przestrzeń = raj dla projektanta. Zero ograniczeń! Chciałyśmy jednak, żeby ograniczenia wyznaczyły względy funkcjonalne. Wydzieliłyśmy niewielkie pomieszczenie magazynowe, poza tym nie chciałyśmy jednak drastycznie dzielić wnętrza. W tym przypadku istotna była możliwość dopasowywania wnętrza do potrzeb konkretnego zabiegu i swobodne przestawianie mebli.

Z tego względu stół do masażu nie jest monolitem - to lekka, składana konstrukcja. W momencie, kiedy nie jest potrzebny, może zostać wsunięty pod blat zabudowy meblowej. Znika sprzed wzroku, jednocześnie podwajając przestrzeń potrzebną do przeprowadzania zabiegów ruchowych. Akcesoria do masażu przechowywane mogą być w zabudowie meblowej pod ścianą. Akcesoria do ćwiczeń chowają się w podręcznym magazynku.

Łazienka w dawnej kotłowni miała przede wszystkim nie stanowić wyzwania dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

 

Materiały nieoczywiste

Gabinet musiał spełniać określone standardy higieniczne. Ważne było, żeby dobrać materiały łatwe w czyszczeniu, antystatyczne oraz odporne na środki chemiczne, a także olejki i oliwki używane podczas zabiegów. Z tego względu znaczna część materiałów "naturalnych" w Gabinecie zastąpiona została przez imitacje. Zabudowę meblową pokrywają fronty z płyty laminowanej pokrytej drewnopodobnym dekorem, w podobnej technologii wykonane są również blaty. Podłogę pokrywają odporne na wodę panele winylowe. Gabinetowa umywalka ma szerokie, wygodne ranty, a także wgłębienie bez trudno dostępnych do czyszczenia zakamarków i baterię umywalkową włączaną bezdotykowo.

 

Kluczem jest klimat?

Z rozmów z Inwestorem dowiedziałyśmy się, jak ważnym elementem zabiegów rehabilitacyjnych jest atmosfera sprzyjająca odprężeniu i relaksacji.

Atmosferę buduje się na wielu płaszczyznach, np. poprzez odpowiednie zestawienie materiałów i oświetlenia. Stąd w projekcie znalazły się materiały o możliwie naturalnym wydźwięku, takie jak drewno (dokładnie: panele winylowe), czy ceramika. Wprowadziłyśmy również kafle ścienne o organicznym wzorze. Aby zrównoważyć natłok imitacji, zasugerowałyśmy wprowadzenia do wnętrza roślin oraz kamieni dekoracyjnych. 

Centralnie usytuowane przeszklenie wpuszcza do Gabinetu obfitą ilość naturalnego światła. Jest to światło miękkie, delikatne, ponieważ okna znajdują się po północnej stronie budynku. Niestety, nie sprzyjają tworzeniu kameralnej atmosfery. Z tego względu zaprojektowałyśmy system ażurowych paneli przesuwnych, które mają odgrodzić wnętrze w razie potrzeby. Oświetlenie jest rozproszone, główne skrzypce grają światła boczne i pośrednie, ukryte w suficie podwieszanym. Natężenie światła można modyfikować przy pomocy ściemniacza.

Podczas wielu zabiegów Pacjenci zamykają jednak oczy. To uświadomiło nam, jak ważne jest pozytywne oddziaływanie na pacjentów na poziomie innym, niż wizualny.

 

Włączamy zmysły

Na pozytywne odczucia użytkowników pracują również inne elementy wnętrza. Ciężko ująć je na wizualizacji - chodzi jednak o faktury, dźwięki i zapachy. Dobierałyśmy materiały tak, żeby jak najprzyjemniej działały na nasz zmysł dotyku. Chcąc podtrzymać odprężającą atmosferę po zamknięciu oczu, po konsultacji z Inwestorem rozszerzyłyśmy projekt o ukryty system nagłośnieniowy. Dodałyśmy także subtelną kaskadę wodną, której zadaniem jest... szumienie oraz roznoszenie woni. Jednocześnie wpływa na wzrok, słuch i zmysł powonienia.

        Lubimy wyzwania podczas projektowania wnętrz. Każdy projekt, jak i jego efekt końcowy, jest niepowtarzalny - bardzo o to dbamy. Unikatowość, wysmakowana estetyka oraz idealne dopasowanie projektu do potrzeb Użytkowników stanowi cel naszej pracy.

        Projekty rodzą się podczas rozmów z Państwem, czyli Inwestorami. Podczas spotkań określamy funkcje, jakie powinny spełniać wnętrza. Ustalamy stylistykę oraz atmosferę aranżacji. Wsłuchujemy się w Państwa wyobrażenia, marzenia oraz potrzeby. Wychodzimy z założenia, że projekty mają przede wszystkim spełniać nadzieje Użytkowników i mieszkańców.

        Omawiamy kolejne pomysły, idee i założenia. Sugerujemy rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i doradzamy w kwestiach technicznych. Efektem końcowym jest projekt wnętrz w postaci swobodnych szkiców, wykreślonych rzutów, wizualizacji, a także szczegółowych rysunków technicznych dla wykonawców. Chętnie nadzorujemy remonty i prace wykończeniowe "pod klucz". Pomagamy sprawić, aby rzeczywiste wnętrza wyglądały lepiej, niż na wizualizacjach.

imagehover1

aranżacja

FUNKCJONALNA

View more

Pomoc w optymalnym zagospodarowaniu przestrzennym wnętrza - wydzielenie pomieszczeń, rozmieszczenie elementów wyposażenia.

imagehover1

Koncepcyjny

PROJEKT

View more

Aranżacja funkcjonalna wnętrza wraz z opracowaniem jego estetyki: kolorystyki, materiałów, elementów dekoracyjnych, meblarskich itp.

imagehover1

Wykonawczy

PROJEKT

View more

Kompletny projekt obejmujący rozplanowanie funkcjonalne przestrzeni, opracowanie wystroju oraz dokumentację w postaci rysunków technicznych dla podwykonawców.

Kontakt?

Studio iO Project / Refinat - projektowanie wnętrz

Urszula Marszałek & Zespół


Tel. 609 - 173 - 064

refinat.design@gmail.com

 

Działamy w okolicach: Trójmiasto, Warszawa, Jabłonna, Legionowo, Nasielsk, Pułtusk, Nowy Dwór Mazowiecki.

Projektujemy zdalnie na terenie całego kraju.