Wizualizacja domu mieszkalnego nieopodal Pułtuska.

Projekt domu jednorodzinnego - widok z zwenątrz.

Lokalizacja inwestycji. Widok panoramy z okna salonu.

Wylewanie płyty fundamentowej. Dom jednorodzinny koło Pułtuska.

Dom pod Pułtuskiem

Pomysł na architekturę

To ciekawa sytuacja. Na ogół dom musi podporządkować się miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. I kształtowi działki. Tymczasem pod Nasielskiem plan był łaskawie nieprecyzyjny, a działka płaska jak stół i przestrzenna.
Jedyne ograniczenia, jakie zostały nałożone na projekt budynku wynikały z zakładanego budżetu oraz skromnej skali, na jakiej zależało Inwestorowi.

Szybko ukłuło się motto: wygodnicka stodoła.
Wygodna, ale jednak... stodoła.

Taka, co to spotkała się z architekturą XXI wieku, ale uniknęła pretensjonalnego zacięcia. Prosta. Prostokątna. Dwuspadowa. Zwarta. Bez szaleństw!

Czy wyszło?


Projektant działa w Nasielsku

Pierwsza koncepcja budynku została stworzona przeze mnie. Chodziło o to, żeby w plan prostokąta o wymiarach 17 x 10 m wpisać wszystkie pomieszczenia potrzebne Inwestorowi. Funkcji było sporo, a rzut kompaktowy. Ale okazało się, że dla kreatywnego nic trudnego.

Dom miał mieć dwie w pełni użytkowe kondygnacje i nieużytkowy strych. Wstępne wymiary zostały potwierdzone. Projekt trafił do arch. Darka Jankowskiego z pracowni AD, gdzie obrósł w niuanse konstrukcyjne. Przy okazji potwierdziło się, że okolice domu pod Nasielskiem są raczej odludne. Nie znaleźliśmy wiążących, architektonicznych punktów odniesienia.

 

Zgubiony duch miejsca?

Z relacji sąsiadów inwestycji wynurzył się strzęp historii miejsca. Podczas reformy rolnej okoliczne ziemie zostały podzielone na gospodarstwa o powierzchni 8 ha, odebrane majątkowi Dąbrowskich w Kowalewicach.

Kilkadziesiąt lat temu na miejscu projektowanego domu kwitła łąka. Dom gospodarzy oraz zabudowania usytuowane były w geometrycznym centrum gruntów. Niestety, spłonęły w pożarze w okolicach lat 70-tych. Ówczesny właściciel ratował się przed bezdomnością we własnoręcznie wzniesionej, dwuizbowej chatynce.

Domek został rozebrany z powodu złego stanu technicznego - więźba została przeżarta przez korniki, a ściany podejrzanie chwiały się na silniejszym wietrze. Udało mi się wyłowić kilka osmalonych cegieł z odciśniętymi kocimi łapkami. Czy należały do konstrukcji pierwotnego domu?

 

Ewolucja elewacji

Nowe domostwo wzniesione zostało na miejscu poprzedniego, prowizorycznego schronienia. Wg pierwotnego założenia miało mieć dach kryty antracytową dachówką. Dachówka miała zostać częściowo przeniesioną na elewację, na której znaleźć miały się również okładziny z desek modrzewiowych oraz bielone tynki, a także tarasy z impregnowanego betonu.

Każdy, kto widział wstępne wizualizacje zdziwi się, że finalnie dom pokryty został dachówką w kolorze naturalnej gliny. Projekt wyewoluował w stronę bardziej klasycznych, tradycyjnych wzorców. Wykończony zostanie drewnem, antracytową stolarką oraz czerwoną cegłą.

To ukłon w stronę tradycyjnego krajobrazu i bardziej tradycyjnego budownictwa. I prztyczek w nos dla mody, która lansuje ostatnimi czasy powierzchnie dachów w ciemnych kolorach: grafitach, antracytach, czerni. Czerwona dachówka sprowadzona została jako "renowacyjna". I prezentuje się pięknie, chociaż nowemu budynkowi daleko do zabytku architektury! W następnym etapie - projekt wnętrza.

 

 

 

SIEDLISKO POD PUŁTUSKIEM;
Lokalizacja: dw. Inwestora;
proj. Urszula Marszałek & Pracownia Architektoniczna AD;
Powierzchnia: 249 m2
Realizacja: 2018-2019.

        Lubimy wyzwania podczas projektowania wnętrz. Każdy projekt, jak i jego efekt końcowy, jest niepowtarzalny - bardzo o to dbamy. Unikatowość, wysmakowana estetyka oraz idealne dopasowanie projektu do potrzeb Użytkowników stanowi cel naszej pracy.

        Projekty rodzą się podczas rozmów z Państwem, czyli Inwestorami. Podczas spotkań określamy funkcje, jakie powinny spełniać wnętrza. Ustalamy stylistykę oraz atmosferę aranżacji. Wsłuchujemy się w Państwa wyobrażenia, marzenia oraz potrzeby. Wychodzimy z założenia, że projekty mają przede wszystkim spełniać nadzieje Użytkowników i mieszkańców.

        Omawiamy kolejne pomysły, idee i założenia. Sugerujemy rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i doradzamy w kwestiach technicznych. Efektem końcowym jest projekt wnętrz w postaci swobodnych szkiców, wykreślonych rzutów, wizualizacji, a także szczegółowych rysunków technicznych dla wykonawców. Chętnie nadzorujemy remonty i prace wykończeniowe "pod klucz". Pomagamy sprawić, aby rzeczywiste wnętrza wyglądały lepiej, niż na wizualizacjach.

imagehover1

aranżacja

FUNKCJONALNA

View more

Pomoc w optymalnym zagospodarowaniu przestrzennym wnętrza - wydzielenie pomieszczeń, rozmieszczenie elementów wyposażenia.

imagehover1

Koncepcyjny

PROJEKT

View more

Aranżacja funkcjonalna wnętrza wraz z opracowaniem jego estetyki: kolorystyki, materiałów, elementów dekoracyjnych, meblarskich itp.

imagehover1

Wykonawczy

PROJEKT

View more

Kompletny projekt obejmujący rozplanowanie funkcjonalne przestrzeni, opracowanie wystroju oraz dokumentację w postaci rysunków technicznych dla podwykonawców.

Kontakt?

Studio iO Project / Refinat - projektowanie wnętrz

Urszula Marszałek & Zespół


Tel. 609 - 173 - 064

refinat.design@gmail.com

 

Działamy w okolicach: Trójmiasto, Warszawa, Jabłonna, Legionowo, Nasielsk, Pułtusk, Nowy Dwór Mazowiecki.

Projektujemy zdalnie na terenie całego kraju.