Wizualizacja domu mieszkalnego nieopodal Pułtuska.

Projekt domu jednorodzinnego - widok z zwenątrz.

Lokalizacja inwestycji. Widok panoramy z okna salonu.

Wylewanie płyty fundamentowej. Dom jednorodzinny koło Pułtuska.

Dom pod Pułtuskiem

Pomysł na architekturę

To ciekawa sytuacja. Na ogół dom musi podporządkować się miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. I kształtowi działki. Tymczasem pod Nasielskiem plan był łaskawie nieprecyzyjny, a działka płaska jak stół i przestrzenna.
Jedyne ograniczenia, jakie zostały nałożone na projekt budynku wynikały z zakładanego budżetu oraz skromnej skali, na jakiej zależało Inwestorowi.

Szybko ukłuło się motto: wygodnicka stodoła.
Wygodna, ale jednak... stodoła.

Taka, co to spotkała się z architekturą XXI wieku, ale uniknęła pretensjonalnego zacięcia. Prosta. Prostokątna. Dwuspadowa. Zwarta. Bez szaleństw!

Czy wyszło?


Projektant działa w Nasielsku

Pierwsza koncepcja budynku została stworzona przeze mnie. Chodziło o to, żeby w plan prostokąta o wymiarach 17 x 10 m wpisać wszystkie pomieszczenia potrzebne Inwestorowi. Funkcji było sporo, a rzut kompaktowy. Ale okazało się, że dla kreatywnego nic trudnego.

Dom miał mieć dwie w pełni użytkowe kondygnacje i nieużytkowy strych. Wstępne wymiary zostały potwierdzone. Projekt trafił do arch. Darka Jankowskiego z pracowni AD, gdzie obrósł w niuanse konstrukcyjne. Przy okazji potwierdziło się, że okolice domu pod Nasielskiem są raczej odludne. Nie znaleźliśmy wiążących, architektonicznych punktów odniesienia.

 

Realistyczna wizualizacja domu w stylu nowoczesnej stodoły

Wizualizacja realistyczna domu w sielskim krajobrazie

Tradycyjny dom na wsi z dużymi szkleniami

 

 

Zgubiony duch miejsca?

Z relacji sąsiadów inwestycji wynurzył się strzęp historii miejsca. Podczas reformy rolnej okoliczne ziemie zostały podzielone na gospodarstwa o powierzchni 8 ha, odebrane majątkowi Dąbrowskich w Kowalewicach.

Kilkadziesiąt lat temu na miejscu projektowanego domu kwitła łąka. Dom gospodarzy oraz zabudowania usytuowane były w geometrycznym centrum gruntów. Niestety, spłonęły w pożarze w okolicach lat 70-tych. Ówczesny właściciel ratował się przed bezdomnością we własnoręcznie wzniesionej, dwuizbowej chatynce.

Domek został rozebrany z powodu złego stanu technicznego - więźba została przeżarta przez korniki, a ściany podejrzanie chwiały się na silniejszym wietrze. Udało mi się wyłowić kilka osmalonych cegieł z odciśniętymi kocimi łapkami. Czy należały do konstrukcji pierwotnego domu?

 

Ewolucja elewacji

Nowe domostwo wzniesione zostało na miejscu poprzedniego, prowizorycznego schronienia. Wg pierwotnego założenia miało mieć dach kryty antracytową dachówką. Dachówka miała zostać częściowo przeniesioną na elewację, na której znaleźć miały się również okładziny z desek modrzewiowych oraz bielone tynki, a także tarasy z impregnowanego betonu.

Każdy, kto widział wstępne wizualizacje zdziwi się, że finalnie dom pokryty został dachówką w kolorze naturalnej gliny. Projekt wyewoluował w stronę bardziej klasycznych, tradycyjnych wzorców. Wykończony zostanie drewnem, antracytową stolarką oraz czerwoną cegłą.

To ukłon w stronę tradycyjnego krajobrazu i bardziej tradycyjnego budownictwa. I prztyczek w nos dla mody, która lansuje ostatnimi czasy powierzchnie dachów w ciemnych kolorach: grafitach, antracytach, czerni. Czerwona dachówka sprowadzona została jako "renowacyjna". I prezentuje się pięknie, chociaż nowemu budynkowi daleko do zabytku architektury! W następnym etapie - projekt wnętrza.

 

Dom z czerwonym dwuspadowym dachem i dużym szkleniem na froncie, pokryty cegłą i białym tynkiem, w zieleni

Zdjęcie nowoczesnej stodoły od strony ściany szczytowej pokrytej deską drewnianą

Nowoczesna stodoła - zdjęcie nadproża okiennego z czerwonej cegły na sztorc

Zdjęcie nadproża drzwiowego z płytki imitującej czerwoną cegłę 

SIEDLISKO POD PUŁTUSKIEM;
Lokalizacja: dw. Inwestora;
proj. Urszula Marszałek & Pracownia Architektoniczna AD;
Powierzchnia: 249 m2
Realizacja: 2018-2019.

        Pomagamy Inwestorom zdjąć strachy z głowy i urzeczywistnić marzenia o dobrym miejscu do życia.

        To piękne marzenia. Czasami o ogniu trzaskającym w palenisku, czasami o miękkości zagłówka, o który oprzemy się z książką, czasami o ciepłej wodzie w wannie z widokiem na las. To marzenia o przestrzeni do śmiechu, do ćwiczeń, do komfortowej pracy, do wytchnienia, do przyjmowania gości i tańców na świeżym powietrzu. Czasami to marzenia o wnętrzach pełnych zieleni. Czasami - o przestrzeni oczyszczonej z wszelkich ozdób. Dla każdego z nas marzenia o domu znaczą coś innego. A my staramy się ze wszystkich sił, żeby te marzenia odkryć i  zrealizować.

       Projektowanie może być zarówno przyjemne, jak i ekscytujące - w końcu to budowane tła dla przyszłego życia! - o ile tylko przebiega w atmosferze spokoju, skupienia i uważności. Projektowanie z nami to proces, który pozwoli Ci na kontrolę budżetu w zgodzie z harmonogramem. Puścimy wodze fantazji, ale bez odrealnienia kosztorysu. Zaufaj nam - Twój dom to Twoje marzenie, a dla nas pole do realizowania pasji, która trwa już ponad 10 lat.

refinat-design-etapy-powstawania-projektu-wnętrz

Projekt funkcjonalny wnętrza - aranżacja

aranżacja

FUNKCJONALNA

View more

Zaczynamy od wywiadu. Sprawdzamy potrzeby przyszłych Lokatorów i szukamy optymalnego układu wnętrza. Wydzielamy pomieszczenia, przesuwamy ściany, gniazda i wod-kany.

Projekt koncepcyjny wnętrza

Koncepcyjny

PROJEKT

View more

Budujemy model 3D i tworzymy wizualizacje. Konkretyzujemy materiały wykończeniowe, meble, dodatki. Wnętrza nabierają kształtów i kolorów.

Projekt wykonawczy wnętrza - dokumentacja techniczna

Wykonawczy

PROJEKT

View more

Czas na przygotowanie kompletu dokumentacji technicznej dla Wykonawców. Rozrysowujemy meble i zabudowy meblowe, detale wykończeniowe - wszystko, co potrzebne, żeby zrealizować projekt i uniknąć pytań na budowie :)