Kuchnia w industrialnym stylu - zdjęcie

 

Zdradzamy, jakie kroki należy podjąć, żeby profesjonalnie zaplanować remont kuchni i żeby realizacja zabudowy kuchennej zakończyła się sukcesem!

 

Punkt pierwszy: Kto będzie odpowiedzialny za projekt kuchni?

 

1. Projektant wnętrz

Projektowanie zabudowy kuchennej może być częścią pracy architekta wnętrz, odpowiedzialnego za całą koncepcję wystroju wnętrza. Zabudowa kuchenna jest przecież bardzo istotnym składnikiem projektu :) Ważne jest jednak, aby architekt posiadał doświadczenie w temacie projektowania kuchni. Projektowanie zabudowy meblowej to specyficzna dziedzina. Wymaga nie tylko praktyki oraz orientacji w trendach, ale również znajomości systemów okuć, prowadnic, podnośników, systemów wyjezdnych... Miriady akcesoriów, która sprawia, że kuchnia jest komfortowa w użytkowaniu. Doświadczony architekt wnętrz opracowuje projekt, który zleci następnie do wykonania stolarzowi.

 

2. Studio kuchenne

Drugim sposobem realizacji projektu jest zlecenie go studiu meblowemu lub studiu kuchennemu. W takim przypadku zarys projektu możemy naszkicować sami. Studio naniesie poprawki i skoryguje naszą koncepcję od strony technicznej. Następnie projekt zostanie przekazany stolarzowi odpowiedzialnemu za wykonawstwo, albo fabryce mebli kuchennych, która wykona zaprojektowane szafki. Szafki wykonane w fabryce mebli trafiają do Inwestora przynajmniej częściowo złożone. Dlatego ich ustawieniem i pełnym przygotowaniem do użytku zajmują się montażyści, a nie stolarze.

 

3. Studio kuchenne

Zlecenie na zabudowę kuchenną możemy złożyć bezpośrednio stolarzowi, bez pośrednictwa studia. Na ogół cena będzie niższa, odpada wszak pośrednik. Jest jednak problem - jeśli nie mamy przygotowanego wcześniej projektu, nie liczmy, że wykona go za nas stolarz. Najprawdopodobniej nie będzie miał ani czasu, ani sprzętu, czyli oprogramowania do modelowania 3D oraz tworzenia wizualizacji. Omówienie koncepcji opiera się na odręcznych szkicach, schematach albo rysunkach ze  zaznaczonymi typami szafek.

Możemy mieć również problem z zobaczeniem próbek materiałów, zwłaszcza, jeśli wykonujemy zabudowę ze stosunkowo niepopularnych materiałów, np. z frontami pokrytymi metalem. Jeśli stolarz nie miał wcześniej styczności z danym materiałem, może nie mieć go "na warsztacie" i nie móc go nam zaprezentować.

 

4. Producent mebli modułowych

Zarówno w pierwszym, drugim jak i trzecim przypadku mówiliśmy o tzw. kuchniach na wymiar, czyli zabudowach idealnie dopasowanych do pomieszczenia kuchennego. Ze względu na chęć maksymalnego wykorzystania przestrzeni szafki są w takich przypadkach projektowane i konstruowane na indywidualne zamówienie. Jeśli nasza kuchnia ma prosty kształt i mniej-więcej równe wymiary ścian, możemy pokusić się na rozwiązanie szybsze i bardziej budżetowe od zabudowy pod wymiar, czyli skorzystać z systemów mebli modułowych.

Modułowe meble kuchenne ma w swojej ofercie np. sieć IKEA, BRW, Obi, Castorama, ale także fabryki specjalizujące się w wykonywaniu zabudów kuchennych, takie jak np. Meble KAM. Nie będzie zaskoczeniem, że na ogół to systemy modułowe wyspecjalizowanych fabryk kuchennych są tymi, które reprezentują lepszą jakość. A ta bywa przeróżna, i szafki warto sprawdzać naocznie przed zakupem! Co istotne dla budżetu, cenowo meble modułowe kosztują ponad dwukrotnie mniej, niż tzw. kuchnie na wymiar.

 

Punkt drugi: inwentaryzacja!

Po wybraniu sposobu realizacji zabudowy kuchennej konieczna jest inwentaryzacja, czyli pomiar kuchni. Jeśli zdecydujemy się na pomoc projektanta wnętrz, inwentaryzacja powinna być częścią usługi projektanta. Jeśli chcemy wyremontować kuchnię bez pomocy architekta, pomiar powinniśmy wykonać sami. W jaki sposób? 

Przed spotkaniem z przyszłym wykonawcą warto zmierzyć kuchnię: jej wysokość, długości ścian, wymiary elementów nietypowych (np. wystające piony kominowe), a także zaznaczyć elementy takie jak parapety, kratki wentylacyjne czy przyłącza wod-kan (wymienione poniżej). Wszystkie te dane będą stanowiły bazę, na której opracowany zostanie model kuchni. Na marginesie, wybierając podwykonawcę zabudowy kuchennej warto sprawdzić, czy dysponuje on oprogramowaniem do modelowania trójwymiarowego. Łatwiej omawiać i decydować o szczegółach projektu, kiedy można zobaczyć go na symulacji komputerowej czy wizualizacji.

Do wykonania wstępnej inwentaryzacji potrzebna będzie kartka papieru, coś do pisania, tradycyjna miara lub bardziej dokładny dalmierz laserowy, który w podstawowej wersji można nabyć już za ok. 70-200,00 zł. Na kartce papieru należy naszkicować rzut kuchni (widok z góry) oraz widoki ścian i zaznaczyć kluczowe elementy.

 


Kluczowe dla aranżacji zabudowy kuchennej są wymiary pomieszczenia i rozkład takich elementów, jak:

  • - okna (kierunek otwierania, oraz wysokość parapetów - zwłaszcza w przypadku, gdyby zachodziła kolizja parapetu z blatem roboczym);
  • - długości ścian;
  • - wysokość pomieszczenia;
  • - wejścia (w tym kierunek lub sposób otwierania drzwi wejściowych);
  • - usytuowanie kominów wentylacyjnych;
  • - usytuowanie przewodów wentylacyjnych;
  • - rozmieszczenie gniazd i innych przyłączy elektrycznych;
  • - umiejscowienie siły, czyli przyłącza trójfazowego, do którego podłącza się płytę elektryczną – jeśli istnieje;
  • - umiejscowienie przyłącza gazowego – jeśli istnieje;
  • - usytuowanie przyłączy WOD-KAN - kluczowych o tyle, że kanalizacja wymaga zachowania spadku rur;
  • - obecność i usytuowanie wszelkich rur, wychodzących poza obrys ścian przepustów i przewodów;
  • - usytuowanie wszelkich grzejników, pieców grzewczych itp;
  • - umiejscowienie oświetlenia i włączników oświetlenia.

 

 

Na ogół po ustaleniu ogólnej koncepcji zabudowy wybrany wykonawca (czyli stolarz lub pracownik studia kuchennego) przeprowadza własny pomiar kuchni. Weryfikuje wówczas wymiary rzeczywiste z wymiarami, na których bazował i opracowuje szczegóły projektu. Następnie wszystkie elementy zabudowy, łącznie z określeniem materiałów i podzespołów znajdujących się w poszczególnych szafkach, powinny zostać spisane na umowie. To bardzo ważne - dzięki temu unikniemy ewentualnych nieporozumień i będziemy mieć gwarancję, że nasze oczekiwania nie rozminą się ze stanem zabudowy kuchennej... po wyjściu ekipy montażowej.

 

Punkt trzeci: kwestia stylu

Poza opracowaniem możliwie funkcjonalnego układu szafek oraz walką o każdy milimetr, musimy zadecydować o materiałach. Nie tylko tych, z których wykonana będzie zabudowa kuchenna. Powinniśmy zadecydować również o tym, co będzie otaczało meble, czyli okładzinie ściennej, podłodze, kolorze ścian itd. Zabudowa kuchenna powinna współgrać z materiałami wykończeniowymi. Ich dobór nie może być kwestią przypadku!

 

Punkt czwarty: czekamy na zabudowę, czyli czas na remont

Średni czas realizacji mebli kuchennych to ok. 3-4 tygodnie od momentu podpisania Umowy. W tym czasie powinniśmy przygotować kuchnię na pojawienie się mebli. To dobry moment na skucie starych kafli, wymianę podłogi, przemalowanie ścian, zmianę usytuowania gniazd oraz przyłączy. Innymi słowy - REMONT! Oczywiście, wszelkie modyfikacje powinny być konsultowane z wykonawcą. Cały czas musimy mieć pewność, że zmiany, które wprowadzamy, są zgodne z projektem zabudowy kuchennej.

Dobrą praktyką jest przekazywanie ekipie remontowej telefonu do wykonawcy mebli kuchennych. W razie wszelkich wątpliwości wykończeniowiec będzie mógł na bieżąco skonsultować problem z projektantem kuchni.

 

Kuchnia. Terminarz realizacji:

Opracowanie projektu kuchni:

  • ok. 2 tygodnie.

Średnie czasy oczekiwania na zabudowę kuchenną:

  • 2-3 tygodnie - meble modułowe;
  • 3-4 tygodnie - meble na wymiar;
  • 4-6 tygodni - meble na wymiar z frontami drewnianymi, fornirowanymi, metalowymi (nietypowymi).

Montaż:

  • ok. 2 dni robocze + ew. montaż poprawkowy (1 dzień).