...czyli jak przygotować się do rozmowy z architektem i krytycznie spojrzeć na to, co jest obecnie modne w świecie projektowania wnętrz.

 


    Wszystko, łącznie z architekturą i wystrojem wnętrz, podlega przejściowym modom. Wystarczy cofnąć się nieco i spojrzeć wgłąb dziejów. Dostrzeżemy wówczas, że czysta, szlachetna stylistyka renesansu przeplotła się w historii z rozbuchanym barokiem, by później powrócić do eleganckiego klasycyzmu. A później znów: bujnie zakwitła secesja, stopniowo gasnąc na rzecz prostoty modernizmu...

 

    Obecnie zmiany w upodobaniach stylistycznych zachodzą dużo szybciej. Na przestrzeni naszego życia wielokrotnie doświadczymy cykliczności mody. Z jednej strony - fascynującej i zaradzającej nudzie, z drugiej natomiast - prowadzącej do powtarzalności pewnych rozwiązań oraz braku indywidualizmu. Bo kto nie miał okazji znaleźć się w białej kuchni z lakierowanymi frontami, lub siedzieć przy brzozowym stole made by IKEA?

 


    Pomysły bywają kopiowane na masową skalę ze względu na swoją uniwersalną jakość. Czasami jednak funkcjonalność ustępuje pola wartości, jaką jest innowacyjność. Ta z kolei niekoniecznie jest warta odtwarzania. Lustrzana ściana za blatem kuchennym może wyglądać efektownie, ale trudno będzie utrzymać ją w nienagannej czystości. Katalogowa czarna podłoga w przedpokoju odznaczy każdą drobinę naniesionego pyłu. Pewne rozwiązania są wizualnie fascynujące, ale mogą szybko zacząć irytować w realnym wnętrzu ze względu na brak praktyczności.

 

 

    Zaczynając myśleć o architekturze własnego mieszkania, domu, biura czy jakiegokolwiek lokalu użytkowego warto zadać sobie kilka pytań i krytycznie spojrzeć na aktualne trendy. Warto poświęcić chwilę by odnaleźć elementy, które odpowiadałyby naszym indywidualnym, niepowtarzalnym preferencjom. Będą stanowiły punkt zaczepienia dla projektanta, który stworzy na ich bazie możliwie spersonalizowane, a przez to oryginalne wnętrze. Jest wysoce prawdopodobne, że moda zmieni się szybciej, niż nasze upodobania. Z tego względu zamiast próbować wpasować się w zmienne trendy lepiej poszukać rozwiązań, które spełniają nasze oczekiwania i oprą się kaprysom czasu dzięki niepodważalnej jakości. Nie tylko materiałowej, również tej stylistycznej. Poniżej znajduje się lista pytań pomocniczych, które mogą naprowadzić na drogę do "idealnego" (subiektywnie!) wnętrza:

 

 

- W jaki sposób funkcjonujesz na co dzień? Gdzie pracujesz, jak odpoczywasz?
- Jakie pomieszczenia lub elementy wyposażenia mogłyby ułatwić przebieg dnia?
- Jakie funkcje miałyby spełniać pomieszczenia?
- Czy potrzebujesz miejsca odosobnienia, czy lubisz przebywać w otwartych (open-space) przestrzeniach?
- W których pomieszczeniach spełniasz najwięcej czasu?
- Czy zdarza Ci się rozdrażnienie ze względu na złą akustykę? Czy denerwuje Cię hałas?
- Czy pamiętasz wnętrza, które zwróciły Twoją szczególną uwagę, lub w których czułeś się/czułaś się wyjątkowo komfortowo?
- Czy są kolory, które specjalnie zwracają Twoją uwagę, choćby w detalach?
- Czy wolisz chłodne, czy ciepłe tonacje kolorystyczne?
- W otoczeniu jakich barw czujesz się przyjemnie?
- Jakie kolory dominują podczas dokonywanych przez Ciebie zakupów (niekoniecznie odzieżowych - mopy, miski i talerze również mają swoje barwy)?
- Czy pamiętasz fakturę, której dotyk był dla Ciebie szczególnie przyjemny?
- Czy posiadasz pasje bądź zainteresowania, których odzwierciedlenie mogłoby znaleźć się w poszukiwanym przez Ciebie wnętrzu?
- Czy przypominasz sobie miejsce, którego oświetlenie bądź wystrój działał na Ciebie drażniąco?
- Za jakimi kolorami nie przepadasz?
- Czy zauroczyła Cię stylistyka jakiegoś zakątka świata bądź epoki?
- Jakie wrażenie chciałbyś odczuwać, wchodząc do poszukiwanego wnętrza?
- Czego chciałbyś/chciałabyś uniknąć?
- Jaki nastrój wytworzyć?...

 

 

    Te pozornie ogólnikowe pytania poprowadzą ku bardzo konkretnym, niekoniecznie oczywistym rozwiązaniom. Każdy człowiek posiada swoje indywidualne upodobania. Jeśli architekt ma zawrzeć w projekcie preferencje inwestora, a nie tylko własne, musi się o nich najpierw dowiedzieć. Przed spotkaniem z architektem wnętrz warto przejrzeć istniejące realizacje w obszarze danego tematu. Można je znaleźć w magazynach wnętrzarskich lub na tematycznych portalach internetowych. Warto zapisać odnośniki do wszystkich pomysłów, które wydają się nam interesujące, a następnie przedstawić je projektantowi. Czasem podczas wstępnego spotkania architekt wnętrz posługuje się kwestionariuszem. Ankieta, zawierająca pytania zbliżone do podanych powyżej, a także opatrzona ilustracjami, pomoże w określeniu, co w oczach inwestora jest atrakcyjne. Często stanowi również bazę do dalszej rozmowy i poszukiwań... Podstawą pracy nad "idealnym" (subiektywnie!) wnętrzem jest zawsze otwarty dialog pomiędzy architektem a inwestorem.