Kim jest architekt wnętrz? Najprościej mówiąc - osobą wykształconą w kierunku organizacji przestrzeni. Ma za zadanie podzielić i opracować wnętrza (niekoniecznie mieszkalne) w taki sposób, żeby jak najlepiej spełniały wyznaczone funkcje. A także – żeby ich użytkownicy dobrze się w nich czuli.
Architekt wnętrz to zawód, którego wykonywanie nie wymaga specjalnych państwowych uprawnień. W praktyce oznacza to, że projektowaniem wnętrz może zajmować się każdy, bez względu na wykształcenie. Nie znaczy to jednak, że każdy, kto nazwie się "architektem wnętrz", będzie w stanie profesjonalnie wypełnić zadeklarowaną funkcję. Wbrew pozorom jest to mianowicie... zawód techniczny.
Architekci wnętrz często bywają myleni z dekoratorami. Zachodzi tutaj sytuacja podobna, jak w przypadku kwadratu: chociaż każdy kwadrat jest prostokątem, nie każdy prostokąt jest kwadratem. Chociaż każdy architekt wnętrz musi być na tyle wrażliwym estetą, by służyć pomocą przy doborze dekoracji i akcesoriów wyposażenia wnętrz, niestety nie każdy dekorator będzie biegły w wykreślaniu rysunków technicznych czy projektowaniu elementów wykończeniowych. Warto zdawać sobie sprawę z tej subtelnej różnicy. W kompetencji architekta wnętrz leżą wszelkie zagadnienia związane z doprowadzeniem budynku w tzw. stanie surowym do stanu pełnej użyteczności. Natomiast dekorator z założenia "dekoruje".
Dobry architekt powinien pragmatyzm projektowy połączyć z subtelnościami estetyki i subiektywnymi, ludzkimi odczuciami… Może dlatego każdy dobry projekt jest projektem indywidualnym? (>Więcej o projektowaniu subiektywnym znajdziesz TUTAJ.)
Przed zatrudnieniem architekta wnętrz warto zastanowić się, jaką rolę ma on spełniać w procesie projektowym. Czy ma przejąć pełną inicjatywę, realizując wszelkie własne fantazje od A do Ź, czy raczej podporządkować się i pomóc naszej wizji, starając się doprecyzować ją i zrealizować w możliwie wiernym stopniu?
Pomiędzy przytoczonymi powyżej opcjami rozpościera się przestrzeń współpracy na poziomach rozmaitych. Przed podpisaniem umowy, dla uniknięcia nieporozumień, warto starannie doprecyzować wzajemne wymagania i oczekiwania.
Architekt to zawód o płynnej istocie – może być osobą sugerującą ogólną koncepcję zagospodarowania przestrzennego, może ograniczać się do sugestii stylistycznych, lub pełnić funkcję asystenta podczas zakupów dokonywanych przez inwestora, stojąc u jego boku (tzw. concierge). Może również zająć się sferą całościowej realizacji koncepcji, biorąc odpowiedzialność za przebieg robót wykończeniowych, za umawianie podwykonawców itp. Może także współtworzyć koncepcję architektoniczną.
Jak wygląda typowy przebieg współpracy z pracownią iO.Project? Więcej o wariantach współpracy z nami znajduje się TUTAJ.