Styl manhattański / nowojorski - ilustracja wprowadzająca

Luksus, wygoda i wyrafinowanie. Styl nowojorski z Manhattanu wędruje do Polski. Dlaczego NIE uwodzi każdego?

 

Styl nowojorski nie będzie najprawdopodobniej tym, który przyjdzie nam w pierwszej kolejności do głowy, kiedy usłyszymy hasło „wnętrze amerykańskie”. Ba, styl nowojorski, czasami określany jako „manhattański” jako odrębny styl może być nawet ciężki do dostrzeżenia. Wśród tak wyrazistych tendencji wnętrzarskich, jak glamour, loft, czy boho, łatwo go przegapić. I nic dziwnego. Szara eminencja designu nade wszystko ceni sobie wyrafinowanie. Ale jest to wyrafinowanie tak nienachalne i nienarzucające się, że wymaga od nas pewnej spostrzegawczości.

 

Salon i kuchnia w stylu manhattańskim - ilustracja
Zdjęcie od: Chapel Parkiet

 

Wysmakowany umiar


Chociaż od pierwszego spojrzenia wnętrze w stylu nowojorskim uznamy za dobrze zaprojektowane, ciężko będzie sprecyzować, na czym polega sukces owej „nowojorskiej” aranżacji. Dlaczego?


Styl nowojorski urzeka w obliczu wszechobecnego natłoku designu. Granice wyobraźni projektantów wydają się być bezkresne, tymczasem styl nowojorski wymusza powściągliwość. Jest stylem opartym na ścisłej selekcji. Jako filozofia aranżacyjna bezkompromisowo zawłaszcza projektowaną przestrzeń, chociaż nie odwołuje się do jasnych źródeł. Nie da się urządzić wnętrza „trochę” w stylu nowojorskim. Styl nowojorski zapanuje wszędzie z żelazną konsekwencją, lub wcale się nie pojawi, oddając pola mniej rygorystycznej stylistyce.

 

Wnętrze w stylu nowojorskim - przykład
Zdjęcie od: Minotti.

 

Triumf wygody

Jest więc tyranem, ale jego aranżacyjnej władzy można się poddać z ochotą. Styl nowojorski jest zdecydowanie mniej purystyczny, niż minimalizm. Zachęca, żeby dłużej zawiesić na nim oko, oraz dba o stosowną dawkę zarówno komfortu, jak i reprezentacyjności we wnętrzu. Wśród stonowanych barw, wyważonych form oraz klasycznych, ale jakościowych materiałów, we wnętrzach zaprojektowanych w stylistyce nowojorskiej dostrzeżemy niebanalne motywy ozdobne. Wnętrza nowojorskie (czy manhattańskie) mają nie tylko sprawiać wrażenie wysmakowanych, ale być takimi w całej pełni: komfortowe, niebanalne... i eleganckie. Uciekanie od wszelkich ornamentów byłoby tutaj pójściem na łatwiznę. W stylu nowojorskim ornament jest mile widziany. Chodzi jednak o to, żeby ornament dodawał smaku całości, nie wybijając się na pierwszy plan. I żeby nie był ostentacyjny.

 

Jadalnia w stylu manhattańskim - ilustracja
Źródło: Galimberti Nino/Galeria Heban

 

Tyle ze wstępu, czas na konkrety:) Gdyby pokusić się o przepis na wnętrze w stylu nowojorskim, brzmiałby on tak:

 

Przepis na wnętrze w stylu nowojorskim:

Stosować:
- naturalne materiały. Bez uciekania się do imitacji;
- neutralne barwy. Beże, szarości, kolory ziemi;
- nikiel, czerń, biel w akcentach dekoracyjnych; - mocne kolory dawkowane z umiarem;
- symetria. We wnętrzu, jak i jego elementach;
- czystość, przejrzystość kompozycji;
- harmonijne proporcje,
- oszczędność deseni. Motywy geometryczne nad florystycznymi;
- proste formy z dyskretnymi, proporcjonalnymi ozdobami,
- komfort i wygoda wybieranych rozwiązań.


Unikać:
- nadmiaru elementów błyszczących, kryształów, złota, brokatu;

- nadmiaru akcentów w mocnych, intensywnych barwach;
- zbyt dużej ilości deseni,
- zbędnej ekstrawagancji i nachalnego wzornictwa.

 

 

Styl nowojorski we wnętrzu - ilustracja
Źródło: mat. własne


Z czym podawać?


Wnętrze zaprojektowane w stylu nowojorskim będzie odpowiednie dla osób, które cenią sobie porządek oraz nie lubią natłoku rzeczy. Ze względu na:


1.    staranny dobór materiałów wykończeniowych,
2.    świadome unikanie ekstrawagancji,
3.    troskliwą selekcję elementów wyposażenia,


aranżacja wnętrza w stylu nowojorskim jest ponadczasowa. Samą swoją jakością wnętrza mają się bronić przed przelotnymi modami w projektowaniu wnętrz. Jest to więc styl idealny dla osób wrażliwych estetycznie, ceniących ponadczasową klasykę, komfort i elegancję. Styl nowojorski może być również doskonałym wyborem dla wnętrz, które z racji swojej funkcji wymagają reprezentacyjności. Kancelaria czy biuro w stylu nowojorskim z pewnością będzie szlachetną, wnętrzarską wizytówką.

Jeśli marzy Ci się wnętrze w stylu nowojorskim, ale nie wiesz, jak zabrać się za aranżację, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy.

 

 

iO Project Interiors