Białe drzwi na tle białej ściany. Wnętrzarskie trendy na rok 2019 pod znakiem zapytania
Projektowanie wnętrz. Co będzie modne w roku 2019? Subiektywny przegląd 10-ciu obiecujących trendów wnętrzarskich na rok 2019.

 

Już niedługo zmienimy kalendarze, wyskoczą korki od szampana, a niebo rozbłyśnie sztucznymi ogniami.  Koniec i początek nowego roku są tak samo umowne, jak wnętrzarskie trendy na rok 2019. Warto jednak przyjrzeć się im w poszukiwaniu... smakowitych inspiracji :)

1. Retro

Recykling jest w modzie. Także wśród przedmiotów użytkowych! Kredens czy stół nie muszą już być nabytkiem prosto od producenta. Meble wyszperane na pchlich targach zyskują drugie życie, podobnie jak dekoracje rodem z antykwariatu. Dla aranżacji wnętrz moda na przedmioty "z duszą" ma wiele do zaoferowania - dzięki niepowtarzalnym dodatkom aranżacje stają się unikatowe. Zamiast do sklepów sieci IKEA warto zajrzeć na lokalny targ staroci. Minimalizm, ale także konsumpcyjna zachłanność „nowego”, ustępuje miejsca sprytnym, kreatywnym reinkarnacjom... oraz szacunkowi do wzorniczych perełek z minionych epok.

Wnętrze z pomarańczowo-żółtymi fotelami


2. DiY

… czyli „Do it Yourself” - lub bardziej swojsko: zrób to sam! To trend mający zastosowanie głównie w dekorowaniu wnętrz. W ślad za modą na „starocie” idzie konieczność odnowienia, odrestaurowania lub całościowej metamorfozy mebli. Może to być np. przemalowanie etażerki na niebanalny kolor. Lub zupełna zmiana tapicerki krzesła.

DiY obejmuje również rękodzieło. Ręcznie tkany dywanik, puf z wielkogabarytowej włóczki, haftowany obrus, jedyny w swoim rodzaju łapacz snów. Wyroby autorskie znów są w modzie.


3. Kolory

Po latach królowania barw neutralnych nadchodzi kolor przez wielkie „K”. Soczysty, intensywny i wyrazisty. Swoje propozycje podali, jak co roku, czołowi producenci farb oraz Instytut Pantone. Wg Pantone rok 2019 w świecie designu będzie należał do... koloru koralowego.

Jeśli głębokie albo intensywne barwy NIE chwytają nas za serce, innym silnym trendem kolorystycznym nadchodzącego sezonu są monochromy, czyli zestawienia jednobarwne. Galerię monochromatycznych wnętrz można prześledzić choćby w katalogu IKEA na rok 2019. Monochromatyczne zestawienia przykuwają wzrok, chociaż wymagają żelaznej konsekwencji podczas aranżacji. Uzyskanie zbliżonego koloru na ścianach, meblach, podłogach oraz akcesoriach dekoracyjnych nie jest wcale proste.

A wyszukanie trafnego koloru dodatków to zabawa sama w sobie!

 Ilustracja koloru roku 2019 wg Instytutu Pantone

Źródło: Instytut Pantone.


4. Ornament

Minimalizm powoli ustępuje pola bardziej ozdobnej estetyce. Szlachetna prostota zaczyna odważniej sąsiadować z ornamentem w postaci sztukaterii, listew boazeryjnych, majoliką, motywami kwiatowymi, itd. Wnętrza odchodzą w stronę klasyki, ale w nowoczesnej odsłonie.

 

Sztukateria we wnętrzach. Przykład zastosowania na ścianach

Źródło: Orac Decor.

5. Kable z oczu

Sprzęt audiowizualny oraz elektronika schodzą z centralnego miejsca w naszych wnętrzach. Telewizor coraz bardziej wtapia się w ścianę (także kolorystycznie), komputery chowają za przesuwnymi ściankami lub sekretarzykami, stacje ładujące przybierają postać zgrabnych lamp lub akcesoriów home deco. Ponieważ obecność elektroniki domowej jest oczywistością, wnętrza projektowane są w taki sposób, aby ułatwić korzystanie z gadżetów codzienności, ale również... sprytnie maskować ich obecność. Tunele na kable od TV w ścianach, chowane gniazda czy listwy przypodłogowe będące jednocześnie przepustem kablowym to już standard.

6. Rośliny

Roślinni sublokatorzy to must have kolejnego sezonu. Jeśli jednak podobnie jak autorka zestawienia masz talent do zaususzania nawet kaktusów, lepiej potraktuj modę na rośliny w sposób niedosłowny.  Poza imitacjami roślin do wyboru masz szereg akcesoriów, a także materiałów wykończeniowych, które nawiązują do motywów roślinnych.

Toaletka w jasnym wnętrzu. Wnętrzarskie trendy 2019 - subiektywna lista

 

7. Kolorowa armatura

Jeszcze pięć lat temu na myśl o baterii łazienkowej w głowie pojawiała się chromowana powierzchnia rączki prysznicowej. To znaczy - srebrna i błyszcząca :) Jakby dla przekory, obecnie na rynku armatury kuchennej i łazienkowej królują baterie, deszczownice, kaloryfery i spłuczki we wszystkich kolorach tęczy: od soczystej zieleni, po szlachetną miedź. Vivat różnorodność, żegnajcie srebrne krany?

Bateria umywalkowa marki Grohe
Źródło: Grohe.

8. Natura

Po fascynacji materiałami syntetycznymi nadchodzi moda na naturalne materiały, kolory, faktury i struktury. Dbamy o jakość materiałów wykończeniowych, ale także aplikujemy dosłowne odniesienia do przyrody: stoły z plastrów topoli, zaimpregnowane żywicą, czy karnisze z okorowanych i wysuszonych gałęzi. Juta, drewno, wiklina, bawełna... Wszystko, co sprawi, że wnętrze nie będzie miało syntetycznego klimatu, jest obecnie w modzie.

Coraz więcej wagi przykładamy również do tego, żeby architektura pomagała utrzymać zdrowy mikroklimat we wnętrzu. Współczesny projekt komponuje się z materiałów spełniających surowe atesty i certyfikaty dopuszczalności stosowania we wnętrzach mieszkalnych. Niedozwolone jest stosowanie okładzin uwalniających z biegiem czasu niebezpieczne substancje, czy tworzenie struktur trudnych do utrzymania w czystości, a więc nieprzychylnych alergikom.

9. Zapachy

Architekturę wnętrza poznajemy nie tylko poprzez wzrok czy dotyk. Jednym z najbardziej niedocenianych zmysłów, którymi poznajemy otoczenie, jest... węch. Za pomocą zapachu możemy zbudować fascynujący, jedyny w swoim rodzaju nastrój, a także zapadającą w pamięć wizytówkę zapachową miejsca. Wiedzą o tym marketerzy, którzy zlecają zaprojektowanie specjalnych kompozycji zapachowych do wnętrz sklepów. Prognozujemy, że projektowanie zapachów dla wnętrz będzie jednak zyskiwało na popularności również w kontekście wnętrz prywatnych, budując aurę sprzyjającą wyciszeniu, relaksacji czy po prostu dobrego samopoczucia.  Kropeczka nad "i" aranżacji.

10. Indywidualizm

Wnętrza powstające w 2019 roku powinny być jak dobre garnitury – skrojone na miarę użytkownika. Koniec z wnętrzami hotelowymi – dla wszystkich i dla nikogo. Poszukujemy genius loci, czyli ducha miejsca, oraz wszystkich elementów, dzięki którym wnętrze będzie jedyne i niepowtarzalne. Wnętrze ma być jednak nie tylko niebanalne. Ma być autentyczne. Opowiadać o swoim użytkowniku, a także ułatwiać mu życie na każdym możliwym kroku.

Nie jest już istotne, czy aktualnie modny jest styl industrialny, skandynawski, czy może nowojorski modernizm. Wnętrze powinno być zaprojektowane ze smakiem i wyczuciem, oraz podobać się mieszkańcom. Etykieta stylistyczna schodzi na dalszy plan. Indywidualizm. Słowo klucz i projektowe wyzwanie :)

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Bardzo ciekawy raport dotyczący trendów w mieszkalnictwie opracowany został przez Infuture - Hatalska Foresight Institute. Pełen raport można pobrać na stronie Homebook > KLIK (otwiera link w nowym oknie!).

 

Tekst - iO Project